جراحی پلک چشم - بلفاروپلاستیکی

جراحی پلک چشم - بلفاروپلاستیکی

اصلاح افتادگی پلک و پف پشت چشم، جوانسازی پیری پوست و بازسازی حس جوانی

جراحی

در جراحی پلک چشم برای خارج کردن چربی، ماهیچه و پوست اضافی روی پوست برش هایی ایجاد می شود. این برش ها روی خطوط و چین خوردگی های طبیعی چشم ایجاد می شوند تا جای زخم پنهان بماند و برای بستن برش ها بخیه های ریز زده می شود تا جای زخم تاحد امکان دیده نشود.

برش های جراحی پلک پایین معمولا پشت پلک چشم انجام می شود تا چربی اضافی خارج شود و همچنین در قسمتی در امتداد خط مژه پایینی برای حذف پوست اضافی ایجاد می شود. در بعضی موارد بجای خارج کردن چربی صرفا جای آن عوض می شود، و گاهی لازم است پلک پایینی هم سفت تر شود.

اهداف

جراحی بلفاروپلاستی برای اصلاح پف پلک بالایی چشم، افتادگی پلک ها و شرایط موروثی مانند افتادگی شدید پلک بالایی انجام می شود.
همچنین میتوان در این این جراحی پف و کیسه زیر چشم ،که باعث ایجاد حس خستگی و پیری در صورت می شود، را برطرف کرد.
بعلاوه، در این روش چربی اضافه، ماهیچه و پوست اضافه حذف شده و ظاهر جوانی و نشانط پوست احیا می شود.

مشکلات

جراحی بلفاروپلاستی قادر به ازبین بردن سیاهی دور چشم نیست. در این جراحی همه چین و چروک های ریز دور چشم برطرف می شوند، اما طی آن افتادگی ابرو یا برجستگی ناشی از پف پلک پایینی در قسمت بالای گونه اصلاح نمی شود. بعلاوه، در این جراحی روی افتادگی گونه کار نمی شود.

 

نکات ویژه

• درجه انسداد میدان دید
• میزان بینایی و تولید اشک
• استفاده از لنز طبی
• مشکلات گردش خون، چشم پزشکی و دیگر مشکلات پزشکی
• کارآیی دیگر گزینه های جراحی مانند لیفت پیشانی، فیلِر بافت نرم، لایه برداری لیزری یا تزریق نوروتوکسین برای بهبود نتیجه بلفاروپلاستی.

زمان عمل جراحی

• این جراحی تحت بیهوشی موضعی در کلینیک یا بیهوشی عمومی در بیمارستان انجام می شود. جراحی پلک چشم حداکثر 2 ساعت طول می کشد. بیماران در همان روز جراحی مرخص می شوند، مگر آنکه جراحی دیگری همراه بلفاروپلاستی انجام شود.
• بعد از جراحی مدت زمان کوتاهی بینایی کمی محو است. بخیه ها 3 تا 5 روز بعد از جراحی برداشته می شوند. یک هفته بعد از جراحی بیمار می تواند فعالیت های نورمال خود را از سر گرفته و بعد از 3 هفته می تواند نرمش های هوازی کامل را ادامه دهد.

سوالات متداول

من پلک های افتاده دارم. آیا راه حلی بجز جراحی لیفت پلک وجود دارد؟

این سوال بسیاری از بیماران است.
پاسخ این است که هیچ روش غیرجراحی دائمی برای "پلک افتاده" وجود ندارد. اما برای روش های ساده تر می توانید براساس مشورت با پزشک معالج بوتاکس را امتحان کنید که 3 تا 6 ماه دوام دارد. از دیگر گزینه ها می توان به فیلرها (تزریق ژل) برای بالاتر بردن ابرو و بدنبال آن بالا آمدن پلک بالایی چشم اشاره کرد.

مدت زمان بهبودی در جراحی پلک چشم چقدر طول می کشد؟

درواقع، این زمان به شما بستگی دارد. معمولا 90% بیماران بعد از دو هفته به حالت نورمال برمی گردند.
البته محل جراحی هنوز مشخص بوده و حتی گاهی کبودی ها باقی مانده اند. اما در حالت نورمال و با رعایت مراقبت های بعد از جراحی 2 هفته زمان کافی برای بازگشت به محل کار است.

جذب بخیه های جراحی پلک چشم چقدر طول می کشد؟

وقتی از بخیه های جذبی در جراحی پلک چشم استفاده شود در عرض 10-7 روز جذب می شوند. اما اگر بخیه های غیرجذی باشند بعد از 7-5 روز برای برداشتن بخیه باید به پزشکتان مراجعه کنید.

برای رفع مشکل پلک افتاده لیفت ابرو بهتر است یا بلفاروپلاستی (لیفت پلک چشم)؟

بلفاروپلاستی یا همان لیفت پلک چشم و لیفت ابرو نتایج متفاوتی روی چهره ایجاد می کنند.
گاهی در جراحی ها از ترکیب هر دوی آنها استفاده می شود. در بلفاروپلاستی پلک بالا پوست اضافه و چربی کوچکی که باعث پف پلک بالایی شده حذف می شوند. از سوی دیگر، در لیفت ابرو مقدار کمی از این پوست اضافی لیفت می شود، اما هدف اصلی در این جراحی برگرداندن ابرو به محل متناسب در صورت است.

جراحی بلفاروپلاستی بهتر است یا روش لیزری آن؟

لیزر ابزاری است که برای برش درست مانند چاقوی جراحی عمل می کند. به همین خاطر، نمی توان گفت که ضرورتا کدامیک بهتر هستند. معمولا عموم مردم جراحی با لیزر را شیک تر می دانند و بازاریابی آن باعث جذب بیماران می شود. اما در هر دوی این روش ها تجربه جراح مهمترین فاکتور محسوب می شود.

بعد از جراحی پلک چشم باید از کمپرس گرم استفاده کنم یا سرد؟

ورم و کبودی بعد از جراحی پلک چشم کاملا طبیعی است، اما می توان با یک تکنیک جراحی خوب و کنترل درد و فشار خون آن را به حداقل رساند.
شاید کمپرس سرد برای بیمار حس خوبی داشته باشد، اما آن را توصیه نمی کنیم زیرا بعد از جراحی پوست بی حس است و امکان سرمازدگی پوست وجود دارد. بعلاوه، هیچ شواهد علمی دالّ بر مفید بودن کمپرس سرد یا گرم در هفته اول بعد از جراحی وجود ندارد.

چگونه می توانم بعد از جراحی پلک چشم میزان ورم را کاهش دهم (بخیه ها برداشته اند)؟

بیمارانی که تحت بلفاروپلاستی قرار گرفته اند مدت زمان طولانی تری ورم خواهند داشت. میزان این ورم به تکنیک جراحی بستگی داشته و اگر طی جراحی چربی پلک چشم برداشته شده باشد ورم بیشتر خواهد بود.
با بالانگه داشتن سر در حین خوابیدن، اجتناب از فعالیت های سنگین، و پرهیز از مصرف نمک می توانید میزان ورم را به حداقل برسانید.

آیا آرایش کردن بعد از جراحی پلک چشم ایرادی ندارد؟

توصیه می کنم حداقل دو هفته بعد از جراحی پلک چشم از لوازم آرایشی یا کرم های چشم استفاده نکنید، چون طی این مدت جای زخم ها در حال بهبود هستند و ممکن است با استفاده از لوازم آرایشی ریسک عفونت را بالا ببرید.

کبودی پوست بعد از جراحی پلک چشم چه مدت طول می کشد؟

کبودی معمولا بعد از یک هفته برطرف می شود، اما بسته به سرعت درمان در بدن شما ممکن است مقداری از آن چند هفته باقی بماند. از انجام ورزش های سنگین و برداشتن اجسام سنگین تا یک هفته بعد از جراحی خودداری کنید تا میزان کبودی به حداقل برسد.

آیا جای زخم بعد از جراحی پلک چشم باقی می ماند؟

جای زخم جراحی پلک بالا و پایین نامحسوس ترین جای زخم بعد از جراحی ها هستند، زیرا در میان خطوط طبیعی بالا و پایین پلک پنهان می شوند.

آیا بیمار در طول جراحی پلک چشم هوشیار است؟

این جراحی تحت بیهوشی کامل یا بی حسی موضعی همراه با تزریق آرامبخش داخل وریدی انجام می شود.

تاثیر زیبایی جراحی بلفاروپلاستی چقدر ماندگاری دارد؟

معمولا جراحی پلک چشم 15-10 سال طول می کشد که به بالارفتن سن و ژنتیک بیمار بستگی دارد.