تزریق ژل و بوتاکس

تزریق ژل و بوتاکس

فیلر های صورت محصولاتی مانند کولاژن، هیالورونیک اسید و کلسیم هیدروکسیل آپاتیت هستند که با کاهش یا حذف چین و چروک صورت را جوانسازی می کنند. 

همچنین، با کمک تزریق ژل می توان حجم بافت نرم صورت را توپُر و لب ها را برجسته کرد.

با بالا رفتن سن چین و چروک روی پوست صورت ظاهر شده و پوست با ازدست دادن انعطاف پذیری شُل و آویزان می شود. قرار گرفتن در معرض نور آفتاب نیز در تحلیل پوست دخیل است.
فیلرهای صورت راه حل های موقتی تا بلندمدت هستند که با چند تزریق کوچک روی قسمت های مشخص از صورت انجام می شوند.
فیلرهای صورت انواع متفاوتی دارند که هر کدام برای اهداف مختلف طراحی شده اند: مانند کاهش چین و چروک و برجسته کردن لب ها. پزشک متخصص می تواند درباره انتخاب تزریق ها و فیلرهای مناسب متناسب با چهره تان به شما کمک کنند.
درواقع، این فیلرهای صورت چین و چروک های قسمت هایی از صورت که چربی و کلاژن آنها از بین رفته را حجم دار می کند.
هیالورونیک اسید یک ماده فیلر طبیعی در بدن است. با بالاتر رفتن سن، صورت حجم خود را از دست داده و اطراف بینی و لب چین و چروک ایجاد می شوند، لب ها نازک تر و رو به پایین می شوند، و دور چشم ها چروک های ریز نقش می بندند.
در چنین شرایطی فیلرهای هیالورونیک اسید درست زیر این چین و چروک تزریق می شوند تا جایگزین حجم از دست رفته شده و ظاهر شاداب تری برای بیمار بسازند.
از فیلرهای دِرمال یا پوستی هم برای حجیم کردن لب ها، رفع نقص لب نامتقارن، و جراحی های مکمل زیباسازی دهان و دندان استفاده می شود. در مورد بعضی از بیماران، جراحی های فیس لیفت، لیفت ابرو یا لیفت چشم بهترین روش است.
درمان های جوانسازی غیرجراحی، مانند فیلرهای بافت، نمی توانند همان نتیجه را به شما بدهند اما حداقل زمان نیاز به فیس لیفت را به تعویق می اندازند. پس فراموش نکنید که فیلرهای صورت درمان های موقت برای علائم بالا رفتن سن در صورت هستند.

سوالات متداول

آیا می توان با تزریق ژل خطوط عمودی کنار لب ها را برطرف کرد؟

خطوط عمودی کنار لب را می توان با تزریق مستقیم کولاژن یا HA برطرف کرد. اگر در هر طرف لب فقط یک یا دو مورد از این خطوط وجود داشته باشد این بهترین روش است. فقط دقت داشته باشید که تخصص و مهارت پزشک تزریق کننده اهمیت بسیاری دارد، چون اگر اینکار بدرستی انجام نشود باعث ایجاد برجستگی و تورفتگی در این ناحیه خواهد شد.

بعد از تزریق فیلر برای زیر چشم چه مقدار کبودی ایجاد می شود؟

تزریق همه فیلرها در صورت باعث ایجاد کبودی می شوند.
ناحیه زیر چشم بیش از بقیه قسمت های صورت مستعد کبودی است.
بهترین راه برای به حداقل رساندن این کبودی استفاده از مکمل ها چند روز قبل و بعد از تزریق است.
بعلاوه، حدود 10 روز قبل از تزریق نباید از داروهای رقیق کننده خون استفاده کرده یا روغن ماهی مصرف کنید.

آیا می توان از ژل های تزریقی برای برطرف کردن چروک های پاکلاغی استفاده کرد؟

از فیلرهای تزریقی برای کاهش خطوط اطراف چشم (چروک های پاکلاغی) استفاده می شود.
اما یک نکته مهم وجود دارد. بهتر است اول در این قسمت از بوتاکس استفاده شود تا انقباض ماهیچه ای به حداقل برسد.
اگر خطوط ریز هنوز بعد از یک تا دو هفته دیده می شوند می توانید از یک فیلر تزریقی استفاده کنید.
اگر بدون بوتاکس صرفا از تزریق فیلر استفاده کنید بعد از مدت کوتاهی فیلر ناپدید می شود زیرا انقباض ماهیچه باعث تجزیه آن شده و باعث می شود نتیجه مدت کوتاهی دوام بیاورد.

اگر از نتیجه فیلر چین و چروک راضی نباشم چطور می توانم آن را بردارم؟

چندین گزینه برای برداشتن فیلر وجود دارد. فیلرهای هیالورنیک اسید با هیالورونیداز برطرف می شوند.
فیلرهایی که دائمی تر هستند، مانند فیلرهای کلاژن، معمولا با گذر زمان برطرف می شوند در غیراینصورت باید با ایجاد شکاف جراحی خارج شوند. فیلرهای دائمی فقط با روش جراحی بیرون آورده می شوند.

آیا تزریق ژل دردناک است؟

تزریق فیلرهای هیالورنیک سید درد کمی داشته یا اصلا درد ندارند.
اغلب فیلرها حاوی مقداری لیکودائین هستند که باعث می شود روال کار بدون درد باشد.

آیا بعد از تزریق بوتاکس و یوودرم می توان برنامه های روزانه را ادامه داد؟

من به بیماران توصیه می کنم حداقل 24 ساعت بعد از بوتاکس از انجام ورزش (یوگا، دوچرخه سواری، پیلاتس و غیره)، به استثناء پیاده روی نورمال، خودداری کرده و به مدت 6-4 ساعت صاف بنشینند. با اینکار مانع ایجاد کبودی ناشی از افزایش فشار خون می شوید.

آیا ممکن است کسی به تزریق ژل واکنش آلرژیک نشان دهد؟ آیا ممکن است صورت و چشم ها پف دار شوند؟

فیلرهای تزریقی از ماده ای بنام هیالورونیک اسید (HA) تهیه شده اند، که نوعی "چسب بافت" است که داخل و بیرون سلولهای انسانی وجود دارد.
این فیلرها فاقد هرگونه تگ آلرژیک هستند و به همین خاطر احتمال واکنش آلرژیک به یک فیلر HA یحتمل نیست. ورم پری اوربیتال بعد از تزریق در فرورفتگی گوشه چشم یکی از عوارض جانبی تزریق زیر چشم هاست.

آیا استفاده از ژل تزریقی برای مردان نتیجه مطلوبی دارد؟

فیلرها برای همه افراد مناسب هستند.
بطورکلی، بالا رفتن سن و تاثیر آن روی صورت دغدغه بسیاری از مردان است. یکی از اصلی ترین دلایل مراجعات آقایان به کلینیک های زیبایی برطرف کردن کیسه زیر چشمان و تورفتگی گونه هاست.
بااینکه فرایند درمان در مردان مشابه زنان است هیچ ریسکی برای زنانه شدن چهره مردان وجود ندارد.

سم بوتولینوم ماده ای است که بیش از یک قرن شناخته شده و 50 سال است که برای اهداف پزشکی کاربرد دارد.

در سال 2002 اثبات شد که می توان از این ماده برای رفع خطوط اخم بین دو چشم و روی پیشانی استفاده کرد و از آن زمان تاکنون روی بیش از 11 میلیون بیمار انجام شده است.

یک برداشت اشتباه و رایج درباره بوتاکس وجود دارد که می گوید این ماده ماهیچه های صورت را فلج می کند. هرچند در موارد تزریق بیش از حد بوتاکس این اتفاق می افتد، اما اغلب پزشکان سعی می کنند مقدار اندکی از این ماده را تزریق کنند تا بیمار همچنان فعالیت ماهیچه ای خود در ناحیه موردنظر را حفظ کرده و درعین حال بیش از اندازه این ماهیچه ها را منقبض نکند.

بیماران باید بدانند که بوتاکس باعث نمی شود نتوانند احساساتشان را با حرکات صورت ابراز کنند، بلکه صرفا به آنها کمک می کند تا عادات اخم کردن یا دیگر حرکات ناخودآگاه صورت را کنار بگذارند.

طی انجام درمان بوتاکس بعضی از پزشکان از کِرِم های بی حسی استفاده می کنند. سپس بوتاکس به نواحی موردنظر تزریق می شود، که الگوی تزریق معمولا شامل چهار تا پنج قسمت در هر طرف پیشانی و دو یا سه قسمت در اطراف هر چشم است.

بسته به نوع چین و چروک های صورت و نتیجه مطلوب نهایی برای بیمار می توان به نواحی بیشتری بوتاکس تزریق کرد. بعد از انجام تزریق بیمار باید دو تا پنج دقیقه بصورت سربالا یا نیمه سربالا بخوابد تا مطمئن شود که حال عمومی وی تثبیت شده است، و بعد از آن نباید به مدت دو تا چهار ساعت دراز بکشد.

برای جلوگیری از کبودی بعد از تزریق نباید از آسپرین یا محصولات مرتبط مانند ایبوپروفن استفاده کنید. نتیجه نهایی بوتاکس سه تا 10 روز بعد از تزریق کاملا مشهود خواهد بود.

فقط بیماران نباید فراموش کنند که بوتاکس خطوط چین و چروک را از بین نمی برد، بلکه آنها را باز می کند. این یعنی خطوط عمیق سطحی تر شده و خطوط سطحی تقریبا از بین می روند.

گاهی لازم است که بیماران برای از بین بردن چروک های بسیار عمیق همزمان با تزریق بوتاکس روش های درمانی دیگر مانند فیلرها را هم استفاده کنند. بعلاوه، گاهی برای رفع چروک های عمیق باید چند جلسه تزریق بوتاکس را انجام داد تا بهترین نتیجه بدست آید.

خطوط موازی چروک بین دو ابرو بهترین ناحیه برای تزریق بوتاکس همزمان با فیلرهاست، چون این چروک ها به تنهایی با روش بوتاکس برطرف نمی شوند. همانطور که گفته شد، نتیجه بوتاکس سه تا 10 روز بعد از تزریق یا حتی زودتر دیده می شود. این تزریق معمولا روی اغلب افراد سه یا چهار ماه دوام دارد و با گذشت زمان فعالیت ماهیچه ای به تدریج به حالت نورمال بازمی گردد.

سوالات متداول

درمان بوتاکس چقدر دوام می آورد؟

معمولا بسته به ناحیه تزریق بوتاکس، این درمان بین سه تا شش ماه دوام دارد.
بطورکلی، نواحی اطراف چشم (چروک پاکلاغی) عمر کوتاهتری در مقایسه با پیشانی دارند.
اگر بیماران هر شش ماه یکبار برای تزریق بوتاکس مراجعه کنند ظاهر زیباتری داشته و بعلاوه از ایجاد چروک های جدید جلوگیری می شود.

در کدام قسمت های صورت می توان بوتاکس تزریق کرد؟

معمولا بوتاکس مناسب نیمه بالایی صورت، از جمله بین دو ابرو، پیشانی و اطراف چشم است، و بهتر است خطوط عمیق، مانند چروک های اطراف دهان را با فیلرها اصلاح کرد.
خطوط ریز که در سطح پوست صورت ایجاد شده اند با فیلرها و لیزر به بهترین شکل ممکن برطرف می شوند.

آیا بعد از تزریق بوتاکس می توانم ورزش کنم یا باعث اشکال در نتیجه می شود؟

ورزش باعث اشکال در نتیجه بوتاکس می شود، زیرا گردش خون در بدن را افزایش می دهد.
با انبساط رگ های خونی بوتاکس از محلی که در اصل تزریق شده جابجا خواهد شد. این مسئله باعث ایجاد برجستگی ناخواسته در قسمت دیگری از صورت می شود.
همین قانون در مورد فعالیت هایی که گردش خون در بدن را افزایش می دهند، مانند رابطه جنسی یا ریلکس کردن در سونا، هم صدق می کند. پس بهتر است 24 ساعت بعد از تزریق از این فعالیت ها خودداری کنید.

آیا می توان بوتاکس را زیر چشم هم تزریق کرد؟

از بوتاکس برای رفع چین و چروک زیر چشم استفاده نمی شود.
شما فقط می توانید از این درمان برای چروک های دو طرف چشم استفاده کنید، ولی نه برای زیر چشم. اگر بوتاکس را در این قسمت تزریق کنیم ظاهر طبیعی گونه ها و لبخندتان خراب می شود. این ظاهر کاملا غیرطبیعی بوده و با عوارض ناخواسته همراه است.

من نمی دانستم باردار هستم و بوتاکس تزریق کردم. آیا برای جنین مشکلی پیش می آید؟

بااینکه توصیه می کنند در دوران بارداری و شیردهی از درمان های زیبایی بوتاکس استفاده نکنید، این درمان هیچ عارضه منفی بر جنین باقی نمی گذارند. از آنجا که تزریق با اهداف آرایشی صورت می گیرد امکان تاثیرگذاری بر دیگر قسمت های بدن را ندارد.
بااینحال، بهتر است برای اطلاعات بیشتر با پزشک زنان و زایمان خود مشورت کنید.

چرا نباید بعد از تزریق بوتاکس دراز بکشیم؟

از زمان ورود بوتاکس به حوزه درمان های آرایشی در کنفرانس های متعدد مطرح شده که خم کردن صورت به جلو یا دراز کشیدن باعث می شود نیروی جاذبه بوتاکس تزریقی را به محل دیگری از صورت ببرد.
این نتیجه اثبات نشده و تا جایی که ما می دانیم مطالعات دقیقی روی آن انجام نگرفته؛ اما اغلب پزشکان از بیماران خود می خواهند که جانب احتیاط را حفظ کرده و تا چهار ساعت بعد از تزریق دراز نکشند.

چند وقت یکبار می توانیم از تزریق بوتاکس استفاده کنیم؟

درواقع، وقتی بوتاکس را برای اهداف زیبایی و آرایشی تزریق می کنید و اینکار را مرتبا انجام می دهید نتیجه به تدریج بهتر هم خواهد شد، چون ماهیچه ها آموزش می بینند که دیگر "اخم نکنند".
به همین خاطر است که اگر دوبار در سال بوتاکس را تزریق کنید در آینده چروک های جدید یا عمیق نخواهید داشت و از نتیجه نهایی راضی خواهید بود.