جراحی زیبایی سینه

جراحی زیبایی سینه

 

کاهش اندازه سینه، که به آن ماموپلاستی گفته می شود یک روش جراحی برای برداشتن چربی اضافه سینه، بافت غده ای و پوست اضافی برای رسیدن به یک سایز سینه متناسب با بدن و کاهش مشکلات ناشی از بزرگ بودن بیش ازحد سینه (ماکروماستی) است.

عدم تناسب سینه های بزرگ باعث مشکلات فیزیکی و عاطفی برای بیماران می شود.
بیماران مبتلا به ماکروماستی بدلیل وزن سنگین سینه ها دچار دردهای فیزیکی می شوند. گاهی این درد آنقدر زیاد است که بیماران را از انجام فعالیت های فیزیکی روزانه باز می دارد. جدای از مشکلات فیزیکی ناشی از بزرگی بیش ازحد سینه بیماران دچار مشکلات عاطفی یا حتی سلامت روان هم می شوند.
بااینکه، جراحی کاهش اندازه سینه برای حل مشکلات پزشکی انجام می شود، بیمارانی که مبتلا به ماکروماستی نبوده اما از اندازه سینه های زرگ خود ناراضی هستند از این روش برای جراحی زیبایی سینه استفاده می کنند.

مراحل جراحی کاهش اندازه سینه

معمولا جراحی سینه از طریق ایجاد برش هایی روی سینه و سپس حذف چربی، بافت غده ای و پوست اضافی انجام می شود.
در بعضی موارد این چربی اضافی از طریق ساکشن خارج می شود. بعلاوه، در مواردی که اندازه سینه بخاطر وجود بافت چربی بیش ازحد بزرگ شده دیگر فاکتور پوست اضافی مهم نبوده و برای این جراحی فقط از لیپوساکشن استفاده می شود.
در این روش جراحی بعد از بیهوشی خطوط برش در محل های مربوطه ایجاد می شود.
بعد از ایجاد برش (که طی آن پوست همچنان به بافت خونی و عصبی متصل است) پوست محیط هاله سینه برش داده می شود.
سپس بافت سینه در قسمت زیرین جدا شده و به آن فرم دهی می شود. در بعضی موارد، برای سینه هایی که بیش ازحد بزرگ یا آویزان هستند محل هاله و نوک سینه جدا شده و مجددا در محلی بالاتر روی سینه پیوند داده می شوند.
در پایان سینه که حالا با کاهش بافت چربی کوچکتر شده فرم دهی شده و محل برش ها با بخیه بسته می شوند.
محل بخیه در این جراحی دائمی است، اما در اغلب موارد به مرور زمان کمرنگ می شوند.
در پایان این جراحی نتیجه فورا مشهود است. با گذشت مدتی از این جراحی ورم از بین رفته و خطوط برش محو می شوند و با سپری کردن دوران بهبود از شکل جدید سینه های خود راضی تر خواهید بود.

روند بهبود بعد از جراحی کوچک کردن سینه

ماموپلاستی-جراحی کوچک کردن سینه لیزری یک روش درمانی ایمن با حداقل ریسک و عوارض جانبی است. رایج ترین عارضه جانبی بعد از این روش درمانی ورم و کبودی است که کاملا موقتی بوده و بعد از چند روز برطرف می شوند.
بعلاوه، پزشک معالج برای جلوگیری از ریسک عفونت برای شما آنتی بیوتیک تجویز می کند که باید مصرف کنیئ. برای جلوگیری از هرگونه عوارض جانبی دستورالعمل مراقبتی پزشک معالج خود را رعایت کنید.

بعد از درمان ماموپلاستی-جراحی کوچک کردن سینه لیزری چه اتفاقی می افتد؟

بعد از تکمیل جراحی کاهش سینه، روی محل برش ها پانسمان بسته می شود. بعلاوه، باید بعد از جراحی از بانداژ لاستیکی یا سینه بند پزشکی استفاده کنید تا ورم بعد از جراحی به حداقل رسیده و از سینه ها در حین بهبود پشتیبانی کند.
معمولا بصورت موقت یک لوله نازک و کوچک زیر پوست قرار داده می شود تا خونآبه اضافی تخلیه شود. پزشک معالج بعد از جراحی دستورالعمل های لازم برای مصرف آنتی بیوتیک و مراقبت های مربوطه را تجویز خواهد کرد که باید تا بهبود کامل آنها را رعایت کنید.

سوالات متداول

آیا روش های غیرجراحی برای کاهش اندازه سینه وجود دارند؟

خیر. اگر روشی هم وجود داشته باشد نتیجه یکدست و ماندگاری بدست نخواهد داد.

کدام سایز سینه برای انجام کاهش اندازه سینه مناسب است؟

پاسخ به این سوال یک انتخاب شخصی است. معمولا با بالارفتن سن سایز سینه برای افراد اهمیت بیشتری دارد، زیرا بزرگی بیش ازحد آن باعث آسیب به ستون فقرات و ماهیچه های پشت می شود. اگر کاپ سینه شما F-G باشد جراحی کوچک کردن سینه کاملا مناسب و بجاست.

معمولا در جراحی ماموپلاستی سینه ها تا چه سایزی کوچک می شوند؟

معمولا هدف بیمار و پزشک رساندن سایز سینه به اندازه ای است که با ساختار کلی بدن بیمار متناسب باشد. معمولا نمی توان بادقت بالا گفت که سینه ها بعد از عمل چه سایزی خواهند داشت.

آیا روش کوچک کردن سینه بهتر است یا لیفت سینه؟

 اگر مشکل اصلی شما افتادگی سینه باشد، که عمدتا به شُل شدن پوست بازمی گردد، باید عمل لیفت سینه انجام دهید. اما اگر مسئله اصلی وزن و حجم سینه هاست بهتر است سراغ عمل کوچک کردن سینه بروید.

آیا بعد از جراحی ماموپلاستی همچنان سینه هایم توپُر باقی می ماند؟

این مسئله به این بستگی دارد که سینه هایتان قبل از عمل به چه شکل بوده اند. اگر سینه هایتان قبل از عمل در قسمت بالایی خالی باشند بعد از عمل همچنان به همان شکل باقی می مانند. برای مثال، خانم جوانی که سینه های بزرگی دارد در قسمت بالایی حجم سینه خوبی داشه و بعد از کوچک کردن سینه همچنان سینه توپُرتری خواهد داشت. با بالاتر رفتن سن سینه ها در قسمت محور پایینی بلندتر شده و به همین خاطر محور بالایی خالی تر می شود.

آیا کاهش اندازه سینه فرایند تولید شیر را تغییر می دهد؟

بله. متاسفانه بعد از جراحی کوچک کردن سینه قادر به شیردهی نخواهید بود، زیرا بافت تامین شیر در این عمل حذف می شود. به همین خاطر است که این جراحی روی زنان سن بالا انجام می شود.

مناسب ترین سن برای انجام ماموپلاستی چند سال است؟ آیا برای این جراحی حداقل سن وجود دارد؟

برای جراحی کوچک کردن سینه حداقل سن وجود ندارد. اگر سینه بیمار بیش ازحد بزرگ باشد این جراحی روی افراد 16-14 سال هم انجام می شود، زیرا این دختران نوجوان نمی توانند در فعالیت های فیزیکی مدرسه شرکت کرده یا خجالت می کشند. جدای از شرایط استثنایی مناسب ترین سن برای کاهش اندازه سینه معمولا بعد از تولد فرزندان و حدود 42-40 سالگی است.

آیا ممکن است بعد از کاهش اندازه بافت سینه مجددا رشد کند؟

بله، اگر بعد از جراحی ماموپلاستی اضافه وزن داشته باشید سینه هایتان هم بزرگ می شوند. بعلاوه، بعضی از داروهای ضدبارداری حاوی هورمون هایی هستند که باعث افزایش بافت سینه می شوند. بارداری بعد از جراحی کاهش اندازه سینه نیز، صرفنظر از عدم توانایی تولید شیر، باعث افزایش اندازه سینه می شود.

دوره بهبود برای جراحی کوچک کردن سایز سینه چقدر طول می کشد؟

دوره بهبود جراحی کوچک کردن سینه حدود یک هفته طولانی تر از بزرگ کردن سینه است، اما این جراحی درد چندانی ندارد. درست مانند دیگر عمل های جراحی باید دستورالعمل عمومی را رعایت کنید: خوب غذا بخورید، زیاد مایعات بنوشید، راه بروید، محیط اطرافتان را پاکیزه نگه دارید، و نباید 12-10 هفته بعد از جراحی ورزش کنید.

آیا جراحی کوچک کردن سینه با ریسک همراه است؟

یکی از ریسک های این جراحی از بین رفتن حس نوک سینه و عدم خون رسانی به این ناحیه است. این اتفاق بدلیل تغییر محل اصلی آن می افتد. بعلاوه، همانطور که در پاسخ به یکی از دوستان گفته شد دیگر در این سینه ها شیر تولید نمی شود.
بااینحال، این جراحی رضایتبخش ترین روش برای ارتقاء کیفیت زندگی بیماران است، و اغلب بیماران 48 ساعت بعد از جراحی از دردهای ماهیچه های پشت راحت می شوند.

جراحی بزرگ کردن سینه شامل استفاده از پروتزهای سینه یا انتقال چربی برای افزایش اندازه سینه است. بعلاوه، این جراحی مناسب افرادی است که بعد از کاهش وزن شدید یا بارداری نیاز به بازسازی حجم سینه دارند تا سینه آنها شکل گرد داشته یا عدم تقارن اندازه ای آنها اصلاح شود.
زمانی که از چربی قسمت دیگری از بدن بیمار برای افزایش حجم سینه استفاده می شود، به آن جراحی بزرگ کردن سینه با تزریق چربی می گویند.

اهداف جراحی بزرگ کردن سینه عبارتند از افزایش پُری و برجستگی سینه، افزایش توازن کانتور سینه، افزایش اعتمادبنفس. از پروتز سینه برای بازسازی سینه بعد از ماستکتومی یا جراحت نیز استفاده می شود.
جراحی بزرگ کردن سینه قادر به رفع عیوب سینه های بسیار افتاده نیست.
گاهی لازم است جدای از پروتز سینه عمل لیفت سینه هم انجام شود تا سینه ها بالاتر و پُرتر دیده شود.
اگر سلامت عمومی خوبی دارید و باردار یا در دوره شیردهی نیستید می توانید این جراحی را انجام دهید.
بعلاوه، این جراحی مناسب افرادی است که کاملا به سن بلوغ رسیده و سینه آنها رشد کامل و طبیعی خود را تمام کرده است.

پروتزهای سینه انواع مختلف دارند.

پروتز سینه سالیندبا آب نمک استریل پُر شده است.

اگر پوسته این پروتز نشت کند آب نمک جذب بدن شده و بصورت طبیعی از آن دفع می شود.
این نوع پروتز شکل، سفتی و حس یکدست به سینه می دهد و برای خانم های 18 سال به بالا قابل استفاده است.

پروتز سینه سیلیکونی با ژل سیلیکونی پُر شده است.

این ژل باعث ایجاد حس بافت طبیعی سینه می شود.
اگر سیلیکون این پروتز نشت کند ژل داخل پوسته پروتز باقی می ماند.
اگر پروتزهای سیلیکونی را انتخاب می کنید بهتر است برای اطمینان از سالم بودن آن هرچند وقت یکبار به جراح زیبایی خود مراجعه کنید. پزشکان با اسکن فراصوتی یا MRI شرایط پروتز سینه را ارزیابی می کنند.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده این جراحی را برای زنان 22 سال و بالاتر تایید می کند.

پروتز سینه "گامی بیر" (Gummy Bear) پروتزهایی هستند که حتی در صورت شکستن پوسته پروتز شکل خود را حفظ می کنند.
در این نوع پروتز انسجام ژل سیلیکونی بسیار ضخیم تر از پروتزهای سیلیکونی معمولی است. بعلاوه، سفت تر از پروتزهای معمولی هم هستند.
پروتزهای گامی بیر در قسمت پایین برجستگی بیشتری داشته و هرچه به سمت بالا می روند مخروطی شکل می شوند.
اگر این پروتز جابجا شود به سینه شکل عجیبی می دهد که اصلاح آن به جراحی دیگری نیاز دارد. برای کار گذاشتن پروتزهای گامی بیر باید روی پوست برش بلندتری ایجاد کرد.

پروتز سینه گرد در مقایسه با پروتزهای معمولی قسمت بالایی سینه را پُرتر و برجسته تر نشان می دهند. از آنجا که این پروتزها شکل گرد دارند دیگر در مورد چرخش و تغییر شکل سینه نگرانی وجود ندارد.

پروتزهای سینه بافت دار یک بافت اسکار ایجاد می کنند که به پروتز چسبیده و به همین خاطر احتمال جابجا شدن آنها داخل سینه محدود می شود. از مزایای این نوع پروتز می توان به حذف ریسک ایجاد کپسول اسکار اشاره کرد.

پروتزهای سینه یک جراحی ماددام العمر نبوده و باید بعدها آنها را تعویض کنید.
با گذر زمان بارداری، کاهش وزن، یا یائسگی در ظاهر سینه های پروتزدار تغییر ایجاد می کنند.
بعد از بزرگ کردن سینه باید مرتبا سلامت سینه های خود و وضعیت پروتزها را چک کنید.

بعد از انجام بیهوشی در ابتدای پروسه جراحی برش ها در قسمت های غیرقابل دید ایجاد می شوند.
شما می توانید قبل از جراحی درباره محل برش ها با جراح خود مشورت کنید.
یکی از محل های برش دور هاله سینه ، خط تای زیر سینه، و دیگری در زیربغل است. براساس نوع پروتز، میزان بزرگی مطلوب سینه، آناتومی بدن و اولویت های بیمار-جراح محل برش ها مشخص می شود.
بعد از ایجاد برش پروتز سینه زیر ماهیچه سینه و یا مستقیما پشت بافت سینه (روی ماهیچه سینه) قرار داده می شود. روش وارد کردن پروتز بسته به نوع آن، میزان بزرگی سینه، نوع بدن و توصیه های جراح متفاوت است.
بعد از اتمام جاگذاری پروتز برش ها با نخ بخیه، چسب پوست یا چسب جراحی بسته می شوند. با گذر زمان، خطوط برش ها کمرنگ می شوند. ظاهر جای بخیه ها به عوامل متعددی از جمله ژنتیک بیمار، قرارگرفتن بدن در معرض نیکوتین یا عفونت بستگی دارد.
در طول دوره بهبود، سینه ها را با پانسمان و گاز استریل و یک بانداژ لاستیکی یا سینه بند پزشکی می بندند تا ورم بعد از جراحی به حداقل برسد.
معمولا بعد از یک ساعت و اندی که بدن شما به حالت نورمال بازگشت می توانید به خانه بروید.
یکی از اصلی ترین دستورالعمل های مراقبتی بعد از جراحی پوشیدن سینه بند پزشکی است.
بعضی از پزشکان به بیماران توصیه می کنند محل برش جراحی را تمیز کرده و پماد بمالند.
دستورالعمل ها بسته به روال کاری پزشکان متفاوت است؛ اما حتما روش توصیه ای پزشک معالج خود را دنبال کنید. از آنجا که احتمالا چند روز اول اطراف پروتز سینه خونریزی وجود دارد بهتر است فعالیت های سنگین انجام ندهید.
معمولا درد بعد از یک تا پنج روز برطرف می شود، اما سوزش و ورم تا چند هفته باقی می ماند.
بااینکه نتیجه جراحی بزرگ کردن سینه را بلافاصله مشاهده می کنید نتیجه نهایی چند هفته بعد از خوابیدن ورم و کشیدگی پوست دیده می شود.
شاید لازم باشد بعضی از بیماران برای فرم دهی سینه تا چند ماه نیم تنه مخصوص بپوشند، خصوصا اگر در لایه زیرین سینه دچار عدم تقارن یا در کل دارای سینه های بسیار کوچک باشند. معمولا از بین رفتن کامل جای برش جراحی چندین ماه یا حتی چندین سال طول می کشد.

سوالات متداول

مدت زمان بهبود بعد از پروتز سینه چقدر طول می کشد؟

در جراحی هایی که پروتز زیر ماهیچه قرار گرفته بهبود حداقل یک هفته طول می کشد تا بتوانید به محل کارتان (شغل های فاقد فعالیت فیزیکی، 2 هفته برای مشاغل دارای فعالیت فیزیکی) برگردید.
اما اگر پروتز بالای ماهیچه جاگذاری شود می توانید بعد از 3 روز به محل کارتان برگردید اما همچنان به مدت 4 هفته منع انجام ورزش دارید.

آیا کرم های بزرگ کننده سینه نتیجه بخش هستند؟

واقعیت این است که هیچ قرص، کرم یا محلولی قادر به بزرگ کردن سینه ها نیست. جراحی پروتز سینه تنها روش کارآمد برای افزایش چشمگیر سایز سینه است.

آیا می توانم اندازه پروتز را طوری انتخاب کنم که بعدا جای پشیمانی نماند؟

مطمئنا انتخاب اندازه درست پروتز یک قانون مشخص دارد. شما باید با مشورت پزشک خود سایزی را انتخاب کنید که احساس می کنید همیشه می خواستید سینه هایتان در آن اندازه بود.
معمولا برای کمک در اینکار بهتر است عکس های قبل و بعد بیمارانِ پزشک معالج خود را ببینید. خیلی مهم است که نظر شما و پزشکتان درباره زیبایی شناسی سینه یکسان باشد.

من 14 سال است که پروتز سینه گذاشته ام. این پروتزها چقدر عمر مفید دارند؟

پروتزهای سینه عمرمفید مشخص ندارند، و مانند تسمه تایم خودرو نیستند که روی کیلومتر مشخص تعویض شوند.
گاهی ایمپلنت های سینه بدون هیچ مشکلی تا سالها می مانند. اگر با مشکلاتی مانند پارگی و نشت پوتز مواجه شدید باید آنها را تعویض کنید. معمولا با بالا رفتن سن سینه ها آویزان می شوند و شاید بخواهید عمل لیفت سینه انجام دهید که همزمان می توانید پروتزهایتان را هم تعویض کنید.

برای افرادی که اندام ریز دارند پروتز سینه قطره اشکی مناسب است یا گِرد؟

هر دوی این پروتزها در میان محبوب ترین گزینه ها در جراحی بزرگ کردن سینه هستند.
معمولا بهترین شکل پروتز و اندازه آن در جلسه مشاوره و متناسب با اندام بیمار مشخص می شود.

آیا بارداری باعث تغییر شکل پروتز سینه هایم می شود؟

 

در طول بارداری و بعد از آن خودِ پروتزهای سینه به همان شکل اول باقی می مانند، اما آنچه تغییر می کند بافت سینه شماست.
بافت تولیدکننده شیر در سینه بزرگ شده و پوست کشیده می شود. زمانی که این بافت دیگر شیر تولید نمی کند بافت سینه شروع به انقباض می کند. این انقباض پوست به فاکتورهای متعددی مانند سن، کیفیت وراثتی پوست، مصرف دخانیات، قرارگرفتن در معرض آفتاب، و غیره بستگی دارد.
بعد از اتمام دوره شیردهی می توانید با مراجعه به پزشک جراح درباره اقدام لازم مشورت کنید.

نشانه های نشت پروتزهای سینه چیست؟

اگر از پروتز سالین (آب نمک) استفاده کرده اید اندازه سینه شما کمی کوچک می شود و دیگر مانند قبل داخل سوتین را پُر نمی کند.
در مورد پروتزهای سیلیکونی متوجه کاهش اندازه مشهود در سینه نمی شوید و برای تایید آن از روش MRI استفاده کنید.

کدام روش جاگذاری پروتز سینه ظاهر طبیعی تری دارد؟

بطورکلی، در مورد خانم هایی که بافت سینه ای کوچک دارند جاگذاری پروتز "زیر ماهیچه" ظاهر طبیعی تری خواهد داشت، چون ماهیچه یک لایه بافت بین ایمپلنت و پوست خارجی ایجاد می کند.

من یک سال است که پروتز سینه انجام داده ام. آیا استفاده از سوتین های فنردار اشکالی ندارد؟

معمولا پروتزهای سینه با ایجاد برش در خط تای زیر سینه انجام می شوند. قسمت فنردار سوتین هم دقیقا در همین قسمت قرار می گیرد. بهبود کاملا جای زخم بعد از جراحی سینه یک سال طول می کشد.
من توصیه می کنم به مدت چند ساعت این نوع سوتین ها را بپوشید و بعد چک کنید که آیا جای زخم دچار خارش یا قرمزی نشده باشد. اگر این نشانه ها را دیدید بهتر است هنوز برای پوشیدن آنها منتظر بمانید.

آیا ماساژ دادن سینه بعد از جراحی پروتز بلامانع است؟

 

بعد از جراحی ماهیچه سفت می شود و جاافتادن پروتزها طول می کشد، چون پوست و ماهیچه منبسط می شوند تا این حجم اضافه را در خود جای دهند. طی یک واکنش طبیعی که بدن به هر جسم خارجی نشان می دهد اطراف پروتز "کپسول" ایجاد می شود که شکل گیری آن 3 هفته طول می کشد.
هدف از ماساژ بعد از جراحی که معمولا 1 تا 3 روز بعد از جراحی شروع می شود جابجا کردن جزئی پروتز بعد از ایجاد کپسول است. با اینکار انقباض کپسولی اتفاق نمی افتد.