جراحی زیبایی ابرو و پیشانی

جراحی زیبایی ابرو و پیشانی

برای بالا کشیدن ابروها، رفع چین و چروک و رفع افتادگی چشم

جراحی

برای رفع چین و چروک پیشانی با روش آندوسکوپی از چند برش کوچک، تلسکوپ، دوربین و ابزارهای ظریف برای کار روی ماهیچه های پیشانی استفاده می شود. در این جراحی ابروها بالا کشیده شده و پوست سر در موقعیت جدیدی با پیچ های ظریف یا گیره های جذبی ثابت می شوند.

در روش جراحی باز برای استتار جای بخیه برش روی خط رویش مو ایجاد می شود. سپس بافت پیشانی لیفت می شود تا چین و چروک از بین بروند. بعد از آنکه پوست پیشانی به اندازه کافی بالا کشیده شد پوست اضافی بریده می شود. محل برش با بخیه های ظریف بسته می شود و یک دِرِن (لوله ساکشن) برای خروج مایعات اضافی زیر پوست قرار داده می شود.
بسته به نیازهای بیمار، خط رویش مو، سن، جنسیت، ویژ"ی پوست و اولویت ها در تعیین محل برش از روش های مختلفی استفاده می شود، که آقای دکتر ترحمی در جلسه مشاوره با همراهی بیمار این روش را مشخص می کنند.

اهداف

• لیفت پیشانی شامل بالا کشبدن ابروها برای اصلاح فرم چشم و رفع برجستگی پلک بالایی است. طی این جراحی شیارهای عمیق بین دو ابرو، چین پاکلاغی و چین و چروک پیشانی برطرف می شوند. با اینکار ظاهر چشم های درشت و جوان در بیماران سالمند احیا شده و طراوات جوانی به چهره آن بازگردانده می شود. در جراحی های کامل لیفت پیشانی در کنار بلفاروپلاستی (لیفت چشم) یا فیس لیفت (لیفت کامل صورت) انجام می شود.
• لیفت پیشانی حالت خستگی، نگرانی، یا خشم در چهره را برطرف می کند.

مشکلات

در لیفت پیشانی پوست اضافی پلک بالای چشم برداشته نمی شود، نشانه های پیری در قسمت پایینی صورت را برطرف نکرده یا قادر به ایجاد تغییر در بافت یا کیفیت پوست نیست.

 

نکات ویژه

• تمایل بیمار به برخورداری از یک چهره ظریف و زیبا، و همچنین استفاده از روش های مکمل مانند تزریق بوتاکس، فیلِرهای موقتی، یا لایه برداری لیزری
• تراکم مو، الگو و ارتفاع پیشانی
• انعطاف پذیری و ضخامت پوست
• اولویت بیمار برای جراحی آندوسکوپی در مقابل جراحی باز

زمان عمل جراحی

• جراحی لیفت پیشانی بین 5/1 تا 2 ساعت طول می کشد. این جراحی را میتوان بسادگی در کنار دیگر روش های ترمیمی چهره انجام داد و بیمار همان روز مرخص می شود. 

• زمان بهبود 10 تا 14 روز است، و بعد از آن بیمار می تواند فعالیت های نورمال خود را ادامه دهد.
• بعد از 9 روز از بهبود پس از عمل بیمار می تواند به سفر برود.

سوالات متداول

من مایلم اندازه پیشانی ام را کوچک کنم. چه گزینه هایی برای من وجود دارد؟

جراحی برای پایین آوردن پیشانی انجام می شود، اما در محل رویش موها جای زخم ناشی از آن باقی می ماند. البته می توانید برای حل این مشکل از کاشت مو استفاده کنید.

فرق بین لیفت ابرو و لیفت پیشانی چیست؟

قبول دارم که این روشهای جراحی کمی گیج کننده هستند.
باید بگویم که لیفت پیشانی بطورکلی از طریق ایجاد برش در خط رویش مو یا در پوست سر انجام می شود. البته برای اینکار تکنیک های مختلفی وجود دارد.
هدف از لیفت پیشانی کوتاه تر کردن پیشانی و تغییر محل خط رویش موهاست. یکی دیگر از اهداف این جراحی تغییر محل ابروها به بالاست.
از طرف دیگر لیفت ابرو روشی برای بالا بردن ابروهاست که تاحدی شامل لیفت پیشانی هم می شود.
در این جراحی برش ها در وسط پیشانی (میان عمیق ترین چروک های پیشانی در میان سالمندان)، دقیقا بالای ابرو یا روی پلک بالایی ایجاد می شوند. امیدوارم تفاوت بین این دو جراحی برای شما روشن شده باشد.

آیا انجام ورزش های صورت بعد از لیفت ابرو و پیشانی بلامانع است؟

انجام ورزش های صورت بعد از لیفت ابرو هیچ مزیتی ندارد.
ما حتی بعلت باقی ماندن بی حسی بعد از جراحی لیفت پیشانی استفاده از کمپرس گرم یا سرد را هم توصیه نمی کنیم.

آیا ممکن است بعد از لیفت پیشانی دچار ریزش مو شوم؟

 

ریزش موی شدید در لیفت پیشانی چندان رایج نیست. بااینحال، اگر هم اتفاق بیافتد موقتی است.
اگر برش ها در محل درست قرار نداشته یا بی دقت ایجاد شوند باعث ریزش مو در آن ناحیه می شود، اما باز هم احتمال آن بسیار پایین است.
ریزش موقتی مو ناشی از فشار بخیه هاست که پس از رشد مجدد مو بعد از هفت ماه به حالت عادی بازمی گردد.

آیا ممکن است که فاصله بین دو ابرو را کم کرد؟

برداشتن پوست بین دو ابرو یک روش جراحی است که جای زخم آن روی صورتتان می ماند. بهتر است برای رفع این مشکل از آرایش دائم یا کاشت مو استفاده کنید.

آیا لازم است قبل از جراحی لیفت ابرو آزمایش خون بدهم؟

برای افراد زیر 40 سال که در وضعیت سلامت عمومی خوب به سر برده و مشکل جدی ندارند معمولا نیازی به آزمایش خون قبل از جراحی نیست.
اما پزشک قبل از انجام جراحی سوابق پزشکی شما را چک می کند، که متخصص بیهوشی نیز مجددا آن را ارزیابی خواهد کرد.

پیشانی من کاملا تخت است. آیا می توانم با لیفت پیشانی آن را برجسته کنم؟

با تشکر از سوال شما. انتقال چربی یک روش عالی برای برجسته سازی پیشانی است.
اگر چربی بدرستی تزریق شود بصورت یکدست جذب پیشانی خواهد شد.

چه مدت بعد از جراحی لیفت پیشانی می توانم کلاه ایمنی بگذارم؟

در این زمینه با جراح خود مشورت کنید. معمولا استفاده از کلاه ایمنی باعث ایجاد خارش در پیشانی می شود— هرچه اینکار را بیشتر به تعویق بیاندازید خارش بخیه ها کمتر خواهد بود.

آیا می توانم با لیفت پیشانی مشکل ابروهای نامتقارن را برطرف کنم؟

گاهی دلیل عدم تقارن ابروها افتادگی پلک بالایی چشم است. به همین خاطر، باید در این زمینه با پزشک مشورت کنید. معمولا روش اصلاح این مشکل استفاده از پروتز پلک چشم است، نه لیفت پیشانی.

برآمدگی ها/تورفتگی های بالای ابرو ناشی از چه هستند؟

برجستگی های گره مانند بالای ابروها که صورت را اخمو و عصبانی نشان می دهند همان ماهیچه های اخم (ماهیچه چین دهنده) هستند که با بوتاکس می توانید آنها را صاف کرده و حالت اخمو بودن را از صورتتان حذف کنید.

آیا می توانم بصورت همزمان بوتاکس لیفت ابرو و کاشت مو را انجام دهم؟

بوتاکس، لیفت ابرو و کاشت موی ابرو را می توان روی یک نفر انجام داد، اما نه بصورت همزمان، چون هر کدام از این روش ها کار متفاوتی انجام می دهند.
من توصیه می کنم اول لیفت ابرو را انجام داده و بعد از دوره 6-4 هفته ای درمان می توانید برای پُر کردن ابرو از کاشت مو کمک بگیرید.
بعد از جلسه نهایی ترمیم موی ابرو هر وقت که بخواهید می توانید برای رفع چین ابرو و چروک های پاکلاغ روش بوتاکس را انتخاب کنید.

آیا لیفت ابرو روش خوبی برای پلک افتاده است؟

پاسخ به این سوال به بررسی آناتومی جمجمه شما بستگی دارد. اگر پلک ها بخودی خود حالت افتاده دارند در اینصورت برای اصلاح آنها باید از جراحی پروتز استفاده کنید.
اما اگر پلک ها بخاطر افتادگی ابرو حالت افتاده به خود گرفته اند در اینصورت لازم است لیفت ابرو انجام دهید. در بعضی موارد، انجام ترکیبی از این دو روش لازم است.

بهبود بعد از لیفت ابرو چقدر طول می کشد؟

معمولا زمان استاندارد برای بهبود 2 هفته است. البته اگر به پشت دراز نکشید روند بهبودی سریعتر انجام خواهد شد.
من به بیمارانم توصیه می کنم روی کاناپه بخوابند تا کاملا حالت درازکشیده نداشته باشند. بعلاوه، از هر کاری که فشار خون شما را بالا ببرد، ورزش، برداشتن اجسان سنگین و کششی خودداری کنید.

آیا راهی برای کمانی شدن ابروهایم وجود دارد؟

برای اینکار دو روش دارید. یکی استفاده از بوتاکس و دیگری انجام لیفت ابروی موقت. مزیت گزینه دوم این است که می توانید شکل ابرو را به دلخواهتان انتخاب کنید.

آیا جراحی لیفت ابرو دردناک است؟

معمولا جراحی لیفت ابرو دردناک نیست. بعلاوه، در این جراحی ابروها بی حس شده و به یک دوره متغیر 12-4 هفته ای بی حس می مانند. دلیل آن هم این است که ابروها از محل اصلی برداشته شده و اعصاب اصلی آن کمی کشیده می شوند.
معمولا بازگشت حس ابروها با خارش همراه است که نشان می دهد عملکرد اعصاب به حالت عادی برمی گردد.

برش گیجگاهی یا عرضی در لیفت ابرو چیست؟

لیفت ابروی گیجگاهی فقط برای لیفت عرضی ابرو در امتداد خط گیجگاهی است. در این روش جای زخم زیر موها پنهان می شود.

آیا کبودی های من بعد از لیفت ابروی دوجانبه طبیعی است؟

کبودی بعد از لیفت پیشانی/ابرو کاملا طبیعی بوده و در درجات مختلف اتفاق می افتد.
معمولا کبودی های بنفش مدت زمان بیشتری از کبودی های قرمز می مانند. بعلاوه، مدت زمان بهبود کبودی ها هم متغیر بوده و بین 2 تا 6 هفته است.

من 25 ساله هستم و چشم ها و ابروهای من به هم نزدیک هستند. برای اصلاح آنها چه روشی را پیشنهاد می کنید؟

بهتر است بصورت حضوری به پزشک مراجعه کنید. اما همه افراد ژنتیک متفاوتی دارند. برای تغییر جای ابروها (بدون وجود ایراد در آنها) هیچ روش جراحی طراحی نشده است.

آیا لیفت ابروی اندوسکوپی ماندگاری بیشتری از لیفت ابروی کرونال (تاجی شکل) دارد؟

میزان ماندگاری لیفت ابروی اندوسکوپی به نحوه انجام جراحی بستگی دارد.
اندوسکوپی صرفا یعنی در این جراحی از تیوب استفاده می شود. اگر همه اتصالات جدا شده و محل جدید ابرو ثابت شده بود این جراحی دوام زیادی خواهد داشت.
در جراحی کرونال پشت گوش برش ایجاد شده و همیشه یک شاخه از اعصاب سوپرا اروربیتال بریده می شود. معمولا جای برش در این جراحی باقی می ماند، اما زیر موها پنهان می شود.