لیپولیز

لیپولیز

لیپولیز لیزری که به آن "لیزر لیپو" می گویند یک روش درمانی لیپو-پیکراشی غیرتهاجمی برای از بین بردن لایه های سرسخت چربی مانند شکم، پهلو و غبغب است.

این روش می تواند خیلی راحت چربی های مقاوم در برابر رژیم غذایی و نرمش را با کمترین عوارض جانبی در مقایسه با روش های دیگر از بین ببرد.
در این روش از یک لیزر برای "آب کردن" چربی های ناخواسته در صورت و بدن استفاده می کنند، و بعد از آن منتظر می مانند تا بدن چربی آب شده را متابولیز کرده، و یا از یک روش ساکشن برای خارج کردن چربی استفاده می شود.
بااینکه لیپولیز یک عمل سرپایی محسوب می شود در اصل در دسته جراحی های جزئی قرار می گیرد زیرا جراح باید یک برش کوچک ایجاد کرده و قسمت تحتِ درمان به روش بی حسی موضعی بی حس می شود.
از آنجا که در طول این جراحی کاملا بیدار هستید ریسک آن در مقابل جراحی با بیهوشی کامل کمتر است. لیپولیز لیزری یک روش درمانی برای کاهش وزن نبوده و مناسب افراد مبتلا به چاقی مفرط نمی باشد.
این روش بیشتر مناسب افرادی است که بصورت موضعی چربی های سرسخت دارند. نتیجه این روش درمانی یک اندام متناسب در کوتاه ترین زمان، بدون کبودی یا ورم در مقایسه با دیگر روش های تهاجمی است.

کدام افراد کاندید خوبی برای لیپولیز لیزری هستند؟
همه افرادی که در قسمت هایی از بدن دارای تجمع چربی های ناخواسته و سرسخت هستند می توانند از این روش درمانی استفاده کنند.
یک کاندید ایده آل برای لیپولیز باید در وزن ایده آل یا نزدیک به آن بوده و از نتیجه درمان انتظار واقع گرایانه ای داشته باشد.
افراد که دچار اضافه وزن یا چاقی مفرط هستند برای این روش درمانی مناسب نیستند چون این روش برای طراحی کانتور بدن معرفی شده و نه کاهش وزن.

نتایج درمان لیپولیز لیزری
بسته به اینکه پزشک معالج از ساکشن استفاده کند یا نه در ناحیه تحت درمان کاهش سایز قابل توجه خواهید داشت.
حدود سه تا شش ماه طول می کشد تا بدن بصورت طبیعی چربی مایع را متابولیز و حذف کند تا شاهد نتیجه نهایی باشید؛ هرچند بعد از یک تا دو ماه تغییر در اندامتان کاملا مشهود خواهد بود.
در صورت استفاده از ساکشن نتیجه نهایی فوری و کاملا بارز خواهد بود. ب علاوه، حرارت ناشی از لیزر به سفت شدن پوست کمک کرده و بعد از اتمام درمان کاملا متوجه تغییر در اندامتان خواهید شد.

ریسک ها و عوارض جانبی لیپولیز لیزری
لیپولیز لیزری یک روش درمانی ایمن با حداقل ریسک و عوارض جانبی است. رایج ترین عارضه جانبی بعد از این روش درمانی ورم و کبودی است که کاملا موقتی بوده و بعد از چند روز برطرف می شوند.
بعلاوه، پزشک معالج برای جلوگیری از ریسک عفونت برای شما آنتی بیوتیک تجویز می کند که باید مصرف کنیئ. برای جلوگیری از هرگونه عوارض جانبی دستورالعمل مراقبتی پزشک معالج خود را رعایت کنید.

بعد از درمان لیپولیز لیزری چه اتفاقی می افتد؟
گول جمله ساده لیپولیزر سرپایی را نخورید.
با اینکه ان عمل بسیار ساده، ایمن، و غیرتهاجمی است در هر صورت یک عمل جراحی جزئی بوده و به دوره بهبود نیاز دارد.
معمولا چند روز بعد از این عمل دچار کبودی و ورم می شوید که ورم در عرض 10 روز و کبودی بعد از حداکثر سه هفته برطرف می شود.
معمولا بعد از عمل جراحی می توانید به خانه بروید، اما از آنجا که هنوز بیحسی موضعی باقی مانده بهتر است برای رانندگی کسی همراه شما باشد.
برای جلوگیری از عفونت پزشک شما یک دوره مصرف آنتی بیوتیک را تجویز می کند که باید آن را طبق دستورالعمل مصرف کنید. گاهی پزشکان بسته به محل تحت درمان پوشیدن گن پزشکی را تجویز می کنند. این گن ها به خروج لمفاتیک و تسریع فرایند درمان کمک می کنند، پس تا زمانی که پزشک توصیه کرده از آنها استفاده کنید.
اغلب افراد چند روز بعد از لیپولیزر فعالیت های روزانه خود را از سر می گیرند، اما بهتر است تا دو هفته بعد از درمان از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید. بعلاوه، تا چند ماه بعد از درمان نباید محل تحت درمان را محکم ماساژ بدهید.

سوالات متداول

لیپولیز بیشتر روی کدام قسمت های بدن انجام می شود؟

لیپولیز معمولا روی قسمتهایی از بدن انجام می شود که با نرمش مداوم یا رژیم غذایی قابل تغییر نیستند، مانند ران ها، باسن، شکم و چانه.

برای این روش درمانی از چه موادی استفاده می شود؟

موادی که برای درمان لیپولیز استفاده می شود 5% فسفاتیدیلکولین و دئوکسیکولات هستند.
این دو آنزیم هایی هستند که سالهاست برای تحریک کبد برای تصفیه خون از چربی و همچنین جلوگیری از متابولیسم چربی استفاده می شوند.
طی این جراحی، مواد فعال منجر به شکستن غشای سلولها در قسمت تحت درمان شده و محتوای آنها به بافت اطراف می ریزد. از اینجا، به یک روش کاملا طبیعی و از طریق جریان خون، این چربی وارد کبد شده و از آنجا از ارگانیسم ما خارج می شود. لازم به ذکر است که این روش سطح کلسترول و تری گلسیریدهای موجود در خون را کاهش نمی دهد.

مدت تاریخچه استفاده از درمان لیپولیز چقدر است؟

مواد فعالی که در بالا نامبرده شدند از سال 1995 در پزشکی زیباسازی در تغییر شکل بدن بکاررفته و موفقیت چشمگیری هم داشته اند.

روش درمان لیپولیز به چه شکل انجام می شود؟

درمان لیپولیز شامل استفاده از لیپولیتیک به شکل تزریق های مستقیم در دوزهای اندک در قسمت تحت درمان است. خودِ روند تزریق لیپولیتیک بدون درد است، اما 15 دقیقه بعد از
تزریق حس خارش، قرمزی و تورم در ناحیه تزریق مشاهده می شود.
بعد از دو ساعت قرمزی و درد ناپدید شده و تورم نهایتا دو هفته بعد از درمان باقی می ماند. تاثیر درمان یک ماه بعد از تزریق و نتیجه نهایی بعد از دو ماه مشخص می شود.

درمان لیپولیز چقدر طول می کشد؟

درمان لیپولیز 20 تا 30 دقیقه طول می کشد و درست بعد از آن بیمار می تواند به فعالیت های روزانه خود ادامه دهد.

آیا لیپولیز نسبت به لیپوساکشن ارجحیت دارد؟

بله، مزیت لیپولیز در مقایسه با لیپوساکشن این است که اگر لیپولیتیک بدرستی تزریق شود در قسمت های تحت درمان تورفتگی یا برآمدگی ایجاد نمی کند.

به چند بار تکرار این روش درمانی نیاز است؟

یک ناحیه معمولا 3 تا 4 بار درمان می شود تا نتیجه مطلوب برای بیمار بدست آید.
فرایند شکستن سلولهای چرب کُند است و لیپولیتیک پوست را بگونه ای تحت تاثیر قرار می دهد که آن را سفت کرده و نمی گذارد بعد از حذف چربی ها پوست شُل شود. بسته به مقدار بافت چربی در بدن بیمار گاهی فقط یکبار درمان هم کافی است.

آیا در طول این روش درمانی یا بعد از آن عوارض جانبی دارد؟

در طول درمان روی پوست کبودی ایجاد می شود و به همین خاطر به بیماران توصیه می شود مصرف داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنند.
بروز گره های دردناک هم طبیعی و گذراست. این گره ها در نتیجه یک فرایند التهابی ایجاد می شود که در زمان حل شدن چربی ایجاد می شوند.
سه روز بعد از درمان بیمار می تواند ماساژ و نرمش های متداول را شروع کند. نوشیدن 1.5 تا 2 لیتر مایعات در طول روز برای این افراد توصیه می شود.

آیا درمان لیپولیز دائمی است؟

تاثیر این درمان روی افرادی که دوباره دچار افزایش وزن نمی شوند دائمی است.
طی این درمان، ناحیه تحتِ تزریق حدود 1 تا 10 سانتیمتر کاهش حجم خواهد داشت. اما حدود 6% از بیماران به فسفاتیدیلکولین بخوبی واکنش نشان نمی دهند و تاثیر این روش در این بیماران کاهش می یابد.
برای افرادی که به سویا و ویتامین B حساسیت دارند روش های درمان لیپولیز توصیه نمی شود.