لیپوساکشن

لیپوساکشن

 لیپوساکشن که گاهی بیماران به آن "لیپو" هم می گویند با حذف رسوب چربی اضافه و فرم دهی به کانتور و تناسبات بدن اندام شما را لاغرتر و زیباتر می سازد.

از لیپوساکشن برای قسمت های مختلف بدن مانند ران ها، باسن، شکم و پهلوها، بازو، پشت، قسمت داخلی زانو، گونه ها، چانه و گردن، و مچ پا استفاده می شود.

لیپوساکشن را می توان بصورت مستقل یا همراه با دیگر روش های جراحی پلاستیک مانند فیس لیفت، کوچک کردن سینه یا تامی تاک انجام داد. لیپوساکشن یک روش درمانی برای چاقی مفرط یا جایگزین رژیم غذایی و ورزش نمی باشد.
بعلاوه، این درمان برای رفع سلولیت یا شُل شدن پوست نمی باشد. لیپوساکشن یک روش جراحی زیبایی کاملا شخصی بوده، و شما باید صرفنظر از دیدگاه دیگران درباره اندامتان برای انجام آن تصمیم بگیرید. بطورکلی، افراد ایده آل برای انجام این جراحی عبارتند از:
• بزرگسالانی که در 30% وزن ایده آل خود قرار داشته، پوست انعطاف پذیر و ساختار ماهیچه ای خوبی دارند.
• افرادی که در وضعیت سلامت عمومی خوبی قرار داشته و به بیماری جدی یا شرایط پزشکی وخیم مبتلا نیستند.
• افراد غیرسیگاری

اگر از چربی اضافی اندامتان خسته شده اید و بدنتان به رژیم غذایی و ورزش واکنش نشان نمی دهد، لیپوساکشن یک روش درمانی مناسب برای شماست.

مزایای لیپوساکشن

• یک روش درمانی کلی برای فرم دهی دوباره به بدن
• هدف قراردادنِ چندین قسمت بدن در یک جراحی
• با کمک بیهوشی کامل یا بیحسی موضعی
• همسوتر با روش های درمانی غیرمهاجم با نتیجه قابل پیش بینی

اولین مرحله انجام لیپوساکشن انجام بیهوشی کامل یا بی حسی موضعی است که بنابه صلاحدید پزشک انتخاب می شود. لیپوساکشن از طریق برش های بسیار ریز و نامحسوس انجام می شود. یک لوله توخالی، یا کانولا، از طریق ین حفره وارد می شود تا با استفاده از حرکت کنترل شده به جلو و عقب چربی اضافی را آزاد کند. سپس، این چربی با استفاده از یک وکیوم پزشکی یا سرنگ متصل به کانولا از بدن بیرون کشیده می شود.
بعد از رفع تورم و احتباس مایعات که بعد از انجام لیپوساکشن ایجاد می شود بخوبی شاهد نتیجه لیپوساکشن روی کانتور اندامتان خواهید بود. برای دوره بهبود بعد از اتمام لیپوساکشن گن پزشکی یا بانداژ لاستیکی دور قسمت تحت درمان بسته می شود. با اینکار جلوی ورم گرفته شده و پوست بخوبی در کانتور جدید اندامتان فشرده می شود.
بعلاوه، یک لوله تخلیه موقتی در قسمت برش زیر پوست قرار داده می شود تا خونآبه از آن خارج شود.

سوالات متداول

چه مدت طول می کشد تا ورم بعد از انجام لیپوساکشن برطرف شود؟

تورم بعد از لیپوساکشن در مرحله بهبود کاملا طبیعی است. معمولا بین 6-4 هفته طول می کشد تا این ورم بصورت کامل بخوابد و پوست به حالت عادی خود برگردد. بعلاوه، بی حسی در ناحیه تحت درمان بعد از مدت کوتاهی برطرف خواهد شد. صبور باشید و دستورالعمل های پزشک معالج را رعایت کنید.

تفاوت لیپوساکشن با تامی تاک چیست؟

تامی تاک و لیپوساکشن هر دو گزینه های خوبی برای ارتقاء کانتور بدن هستند. اما بین آنها تفاوت هایی وجود دارد. لیپوساکشن برای از بین بردن چربی های موضعی خوب است که از طریق رژیم غذایی و ورزش قادر به از بین بردن آنها نیستید. از طریق لیپوساکشن حجم چربی در این نواحی کاهش می یابد و به این ترتیب می توان کانتور بدن را ارتقاء داد. در این روش پوست اضافی تحت جراحی قرار نمی گیرد.
از سوی دیگر، جراحی تامی تاک پوست اضافی باقیمانده از زایمان ها را هدف قرار می دهد.بعلاوه، ماهیچه های شکمی و بافت های کشیده شده را سفت می کند. البته متناسب با وضعیت بیمار و صلاح دید پزشک می توان این دو روش را بصورت ترکیبی انجام داد.

بعد از لیپوساکشن تا چه مدت پوشیدن گن پزشکی را توصیه می کنید؟

معمولا پوشیدن گن پزشکی بصورت 24 ساعته برای 3 هفته اول بعد از لیپوساکشن و در ادامه 12 ساعت در روز به مدت 3 هفته دیگر توصیه می شود. علت پوشیدن این گن وجود حفره هایی زیر پوست است که لیپوساکشن از طریق آن انجام شده است، و تا زمانی که این حفره ها فشرده نشوند مایعات در آن جمع می شوند. بعلاوه، این فشار باعث کاهش ورم می شود.

آیا میتوانم مشکل چربی در قسمت زیربغل را با لیپوساکشن برطرف کنم؟

معمولا پوست در این قسمت بسیار نازک و نرم است، به همین خاطر اگر پوست مشکلی نداشته باشد و چربی در این قسمت کم باشد لیپوساکشن خیلی ساده آن را برطرف می کند. اما اگر تراکم چربی در این ناحیه زیاد بوده و پوست ضعیف باشد باید در چنین شرایطی یک شکاف کوچک زیر بازو ایجاد شود تا بتوان پوست و چربی اضافی را حذف کرده و قسمت برش را بخیه زد.

بعد از لیپوساکشن چه مقدار وزن کم می کنم؟

معمولا افراد به اشتباه تصور می کنند بعد از لیپوساکشن وزن کم می کنند. از آنجا که در طول لیپوساکشن درمان داخل وریدی انجام می شود اغلب بیماران افزایش وزن را تجربه می کنند.
1000 سی سی چربی حدود 1 کیلوگرم وزن دارد. پس اگر در طول لیپوساکشن 3000c چربی حذف شود شما 3 کیلوگرم کاهش وزن خواهید داشت.

آیا استفاده از ماساژ بعد از لیپوساکشن اشکالی ندارد؟

هیچ شواهدی تابحال نشان نداده که ماساژ برای بیماران لیپوساکشن تاثیر مثبت داشته باشد. هرچند اگر ماساژ شدید باشد می تواند مضر هم باشد. قسمتی که روی آن لیپوساکشن انجام شده یک زخم جراحی محسوب می شود. فرایند بهبود چند ماه طول می کشد و مکانیسم های بهبود طبیعی در بدن بهترین گزینه برای مشاهده نتیجه نهایی هستند. پس منتظر بمانید تا بدنتان کار خود را انجام دهد، چون او بهتر از کسی می داند چطور باید اینکار را انجام دهد.

آیا حس سوزش چند هفته بعد از لیپوساکشن و تامی تاک طبیعی است؟

اغلب بیماران ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن از درد، ورم و حساسیت بالای پوست شکایت می کنند. این علائم بعد از جراحی کاملا طبیعی بوده و با گذر زمان برطرف می شوند.

من قصد دارم در طول 2-1 سال آینده بچه دار شوم. آیا لیپوساکشن قبل از بارداری را توصیه می کنید؟

انجام لیپوساکشن قبل از بارداری هیچ مانعی ندارد.
درواقع حتی دلایل خوبی هم دارد. در حین لیپوساکشن سلول های چربی بدنتان خارج می شوند، و زمانی که در طول بارداری دچار افزایش وزن می شوید تغییر در اندام چندان محسوس نخواهد بود.
این روزها بارداری سالم توصیه می شود. به همین خاطر، بسیاری از خانم ها ترجیح می دهند با اندام متناسب و سلامت استاندارد وارد این دوره سخت شوند.