مراقبت های بعد از جراحی بینی

نکات و مراقبت های بعد از جراحی بینی

رعایت نکات و مراقبت های بعد از جراحی بینی ، از اهمیت بسیاری برخوردار است ؛ چرا که رعایت صحیح این موارد ، تاثیر به سزایی در دریافت نتیجه مطلوب از جراحی زیبایی بینی دارد ؛ به همین علت در این مقاله به مهم ترین نکات پس از جراحی بینی اشاره شده است.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

  • بهتر است بیمارانی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، در دوران نقاهت عمل بینی به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار به بینی ، لباس های آزاد و دکمه دار به تن کنند.
  • بیماران حداقل به مدت 1 ماه پس از جراحی بینی ، اجازه استفاده از عینک آفتابی و طبی را ندارند ؛ اما استفاده از لنز ایرادی ندارد.
  • کسانی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، باید تا مدتی از رفتن به مکان های شلوغ که احتمال اصابت ضربه به بینی در آن جا وجود دارد ، اجتناب کنند.
  • افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، باید تا مدتی از فین کردن خودداری کنند ؛ چرا که فین کردن سبب شروع خونریزی در بیماران می شود.

رفع تورم و کبودی بعد از عمل بینی

بروز تورم و کبودی پس از جراحی زیبایی بینی ، مسئله ای طبیعی می باشد که به مرور زمان خود به خود برطرف می شود ؛ اما رعایت برخی از نکات می تواند سبب تسریع در روند آن شود.

مهم ترین عامل در رفع تورم و کبودی ناشی از جراحی زیبایی بینی ، استفاده از کمپرس یخ می باشد ؛ تنها بیماران باید توجه کنند که کمپرس یخ ، را بر روی بینی خود قرار نداده و آن را در اطراف ناحیه بینی بگذارند.

گرما ، یکی از عواملی است که سبب افزایش تورم ناشی از عمل زیبایی بینی می شود ؛ به همین علت بیماران باید از قرار گرفتن در برابر نور مستقیم خورشید ، خودداری کنند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

تغذیه بعد از عمل بینی

طبق توصیه جراح بینی ، بهتر است بیماران پس از به هوش آمدن ، رژیم غذایی خود را با مواد غذایی نرم و آبکی شروع کنند ؛ هم چنین توصیه می شود بیماران در دوران نقاهت عمل بینی ، از مصرف مواد غذایی سفت که نیاز به جویدن طولانی مدت دارند ، اجتناب کرده و در عوض از مواد عذایی همچون شیر برنج ، فرنی و غیره را مصرف کنند.

لازم به ذکر است جراحان بینی به مصرف آب آناناس و آب کرفس تاکید بسیاری دارند ، چرا که این موارد به روند بهبودی تورم و کبودی ناشی از جراحی بینی ، تسریع می بخشند.

نمک و ادویه ، دو عاملی هستند که سبب افزایش تورم ناشی از عمل بینی می شوند ، به همین علت بهتر است بیماران تا مدتی این موارد را از رژیم غذایی خود حذف کرده یا به میزان قابل توجه ای کاهش دهند.

خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

جراحان بینی ، به بیماران توصیه می کنند در دوران نقاهت جراحی زیبایی بینی ، با دهان باز خمیازه بشکند ؛ هم چنین بیماران باید تا مدتی با دهان باز عطسه و سرفه کنند.

سایر مراقبت های بعد از جراحی بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، باید به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار به بینی از خوابیدن بر روی پهلو و شکم خود اجتناب کرده و طاق باز بخوابند ؛ همچنین توصیه می شود بیماران در حین استراحت و خواب ، جهت ساختن زاویه 30 درجه دو بالش در زیر سر خود قرار دهند ، این کار تاثیر به سزایی کاهش تورم ناشی از عمل زیبایی بینی دارد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

استحمام بعد از عمل بینی

طبق توصیه جراح بینی ، بیماران باید تا مدتی از شستن سر خود اجتناب کنند ؛ چرا که گچ یا قالب بینی ، به هیچ وجه نباید خیس شود ؛ لازم به ذکر است شستن گردن به پایین ایرادی ندارد ؛ بنابراین می توان گفت بیماران تا زمانی که گچ یا قالب بینی بیمار برداشته نشده است ، از شستن سر خود خودداری کنند ؛ اما با این حال بهتر است بیماران در این باره نظر جراح بینی خود را جویا شوند.

استعمال دخانیات بعد از عمل بینی

جراح بینی به افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، توصیه می کند تا مدتی از مصرف سیگار و قلیان خودداری کنند ؛ چرا که مصرف این موارد ، سبب افزایش تورم بینی و در نتیجه طولانی شدن دوره نقاهت جراحی زیبایی بینی می شود ؛ حتی در بسیاری از مواقع قرار نگرفتن در معرض دود این عوامل نیز توصیه می شود ؛ چرا که سموم موجود در دود سیگار و قلیان ، التیام زخم را به تاخیر می اندازد.

مصرف الکل بعد از عمل بینی

کسانی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، باید تا مدتی باید از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل خودداری کنند ؛ چرا که مصرف الکل پس از جراحی بینی ، سبب افزایش دوره بهبودی تورم ناشی از عمل بینی می شود.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Buttonتماس با دکتر ترحمی